, ,
 

Banja Luka Gezilecek Yerler. Tam Seyahat Rehberi

28.10.2019

Banja Luka Gezilecek Yerler. Tam Seyahat Rehberi

Banja Luka Gezilecek Yerler. Tam Seyahat Rehberi

WP_001345  Banja Luka, Sırp Cumhuriyeti’nin başkenti ve uzun ve zengin bir tarihe sahip bir şehirdir. Banja Luka, burası büyük bir sanayi merkezi olduğu için popüler bir turizm merkezi olarak kabul edilmedi, ancak şehir son zamanlarda çok popüler oldu. Bunun nedenleri ılıman iklim ve pitoresk doğada yatıyor.
Başkent, bulvar ve park sayısı bakımından bölgedeki herhangi bir şehirle eşleşmiyor. Turistlerin ana eğlenceleri, tenis vadileri boyunca yürüyüş ya da bisiklet sürmek ve harika çiçekli yatakları ve yeşillikleri izlemek. Sırp vatandaş askerlerinin Banja Luka’nın ana mimari değeri olan 16 eski camiyi tahrip ettiği 1993 yılındaki trajik olayda şehrin tarihi mirasının büyük bir kısmı yıkıldı.
Şimdi Banja Luka’nın ana görüşü, Vrbas kıyısında inşa edilmiş eski bir kale. Kurtarıcı İsa Tapınağı, uzun zaman önce tadilattan k
Ancak, mimari yapılar bu tesisin tek değeri değildir. Avrupa’dan gelen turistler arasında çok popüler olan modern balneoloji merkezleri inşa edilen doğal sülfürlü yaylarıyla ünlüdür. Gerçi Banja Luka’da pek çok otel yok ve bu yüzden seçim çok geniş değil, otellerin büyük çoğunluğu çok rahat ve rahat. Her birinde, insanların ulusal ve diğer Avrupa mutfaklarından yemekleri deneyebileceği restoranlar bulunmaktadır. Her yıl şehir 21 Şubat’ta Kış Şenliği’ni kutlar. Burası, ziyaretçilerin renkli geçit ve konserlerini görebileceği büyük bir kutlamadır. Festival 7 Mart’ta sona eriyor ve bu dönem Banja Luka’yı ziyaret etmek için en iyi zaman olarak biliniyor.
Palata Republike Srpske - Banja Luka  Şehrin en sıra dışı simgelerinden biri de St. Bonaventure Katedrali’dir ve bu tesise dini kullanımın kabul edilmesi zordur. Dışarıdan katedral daha çok bir televizyon kulesi gibidir, 1974 yılında eski kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Bugün, spiral merdivenli katedral, şehrin en çok fotoğraflanan sitelerinden biridir.
İlginç müzelerden hoşlananlar için, Modern Sanat Müzesi kesinlikle görülmeye değer. 2004 yılında açılmıştır, müze yenilenmiş eski tren istasyonu binasında yer almaktadır. Bugün, müze koleksiyonunun temeli, 20. yüzyılın ikinci yarısında ünlü Yugoslav sanatçılarının resimlerinden oluşmakta, ayrıca müzede, ünlü çağdaş sanatçıların geçici sergileri ve fotoğrafçılar sıklıkla düzenlenmektedir. Resimlerin yanı sıra müze, zengin bir heykel koleksiyonu ve şehrin eski fotoğraflarının yanı sıra ilginç tema kurulumlarına da sahip.
WP_001384Şehirde yürüyüş için en iyi yer, çok güzel tarihi binaların yeniden inşa edildiği gibi, malikane caddesi olarak kabul edilir. Arnavut kaldırımlı taşlarla kaplı, bugün bu cadde yüz yıl önce aynı görünüyor. Bugün pek çok tarihi binada popüler ulusal restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor, bu da geziyi daha da ilginç hale getiriyor.
Şehir merkezindeki Banski Dvor, en ünlü kültürel simgelerinden biridir. Kültür merkezinin inşası 30’lu yıllarda inşa edildi ve doğal afetlere ve kamusal huzursuzluğa rağmen korunan az sayıdakilerden biriydi. Bugün, bu kültür merkezinde bir konser salonu, çeşitli sergi odaları ve akademik aktiviteler için özel odalar bulunmaktadır. Burada yapılan pek çok aktivite halka açıktır.
WP_001360Doğal cazibe merkezlerine düşkünler Banj Brdo tepesinin zirvesine tırmanabilir. İşte güzel bir park, içinden yılın herhangi bir zamanında ilginç olan bir yürüyüş. Tepenin üstünde, şehrin ve nehrin üzerinde akan nehrin manzarasını sunan mükemmel manzaralar var. Vrbas Nehri de ayrı ayrı bahsedilmeye değer; uzun yıllar rafting meraklıları arasında çok popüler. Yerel spor kompleksinin desteğiyle daha sıcak aylarda bunu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

#

Bunları Okudunuz mu?