, ,
 

Banja Luka’da Kültür

28.10.2019

Banja Luka’da Kültür

Banja Luka’da Kültür. Ziyaret edilmesi gereken yerler - şehrin tarihi kısımları, tiyatrolar, müzeler ve saraylar

WP_001345  Geçmişte, Banja Luka büyük bir sanayi merkezi idi, ancak askeri eylemler sırasında birçok mimari ve tarihi simge imha edildi. 1993 yılında Sırp milis meclisi 16 eski camiyi tahrip etti. Savaşlardan sonra sadece birkaç ilgi çekici yer mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Vrbas Nehri’nin kıyısında, 16. yüzyılda inşa edilen eski bir kale hala var. Günümüzde bile, bu muhteşem yapı, yabancılara, uysallığı ile hayret etmekten asla vazgeçmiyor. Kale bir dizi saldırı ve kuşatmadan kurtuldu ve birçok önemli tarihi olaya tanık oldu.
Yetenekli mimarların çabaları sayesinde, Kurtarıcı İsa Kilisesi’ni restore etmek mümkün oldu ve bugünlerde şehrin en önemli dini yerlerinden biridir. Kilisenin eşsiz mimarisi, son ayrıntısına kadar düşünülmüş muhteşem iç dekoru ile uyumludur. Ne yazık ki, paha biçilmez eserler çoğunluğu askeri eylemler sırasında kayboldu. Başkanlık Sarayı da çok sayıda turist tarafından düzenli olarak ziyaret edilen önemli bir mimari dönüm noktasıdır.
Tatilciler ayrıca çeşitli kafe, restoran ve mağazaların yoğun olduğu güzel Krajina Meydanı’nda gezmeyi de unutmamalıdırlar. Banja Luka’nın ana parkı meydanı ile sınırlar. Aynı zamanda bir eğlence yürüyüşü için harika bir yerdir. Ancak, kaplıcalar hala şehrin en büyük cazibe ve sembolü olmaya devam ediyor. İyileştirici özellikleri sayesinde Banja Luka, sıradan bir sanayi kasabasından büyük bir balneoloji merkezine dönüştü. Şehrin dış mahalleleri eşsiz doğal noktalarla doludur, bu yüzden eko-turizm hayranlarının bu pitoresk alanları neden bu kadar sevdiğini merak etmeyin.
Krupa’nın Su Değirmenleri ve Cascades bu yerlerinden biridir. Farklı yerli ve turist kategorilerine hitap eden muhteşem bir yer. Mimari hayranları antika su değirmenlerini keşfetmekten memnuniyet duyacaktır, aşırı spor tutkunlarının hayranları ise Krupa Nehri üzerinde yüksek hızda rafting yapmaktan asla yorulmaz. Raftinginiz bir fincan çay değilse, kano gitmek için bir yoldur. Yakınlarda, sabırla bekleyen bir sazan ya da alabalık yakalamaya çalışan, her zaman bir grup balıkçı vardır. Tüm bu aktiviteler çok popüler hale geldi ve büyüyen uluslararası rekabet üssüne sahip oldu.
Palata Republike Srpske - Banja LukaBanski Dvor Kültür Merkezi çok ilginç bir dönüm noktasıdır. 1929’dan 1932’ye kadar inşa edildi. Başlangıçta bu Vrbas Banovina’nın valisinin (“Ban”) karargahı olmalıydı, ancak 1955’te bina bir kültür merkezi haline geldi. Merkez bir dizi etkinlik sunuyor ve çeşitli sergilere, halka açık toplantılara, performanslara, derslere, sanat atölyesi atölyelerine ve daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Turistler için, Banski Dvor yerel topluluk ile tanışmak için harika bir yerdir.
Bölgenin en ikonik simge yapılarından biri olan Krupa Manastırı, Banja Luka’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Manastır, 13. yüzyılda eski bir nekropolde inşa edilmiştir. Arkeologlar, sitede Hıristiyanlığın ortaya çıkışına yakın olan eski bir bazilikayı keşfettiler. 17. yüzyılın sonunda, manastır birkaç kez saldırıya uğradı ve bu yüzden neredeyse yıkıldı ve daha sonra 19. yüzyılda yeniden inşa edildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında, bir kez daha yakıldı ve bina 1960’lara kadar harabeye gömüldü.
WP_001384Sırp Cumhuriyeti’nde 20. yüzyıl sanatının en büyük koleksiyonunu sergileyen Çağdaş Sanat Müzesi gibi Banja Luka’da da birçok ilginç müze var. Koleksiyon çeşitli parçalara ayrılmıştır ve heykeller, resimler, grafik tasarım ve yeni sanat biçimlerine sahiptir. Müze, politikalar, gösteriler ve daha pek çok şey dahil olmak üzere çeşitli temalarda düzenli olarak modern sergilere ev sahipliği yapıyor.
  Şehrin sembollerinden biri, kuzeyden düşman saldırılarına karşı uzun süre savunma olarak hizmet veren bir kale olan Tvrđava Kastel. Yapının yapıldığı alan, antik Roma döneminden kaynaklanmaktadır. Modern kale 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak 2012 yılında yeniden inşa edilmiştir. Yeniden yapılanma sırasında, kale sahasında Antik Roma’nın birçok parçası keşfedilmiştir. İlk kalenin 2. yüzyılda yapıldığı ve Castra olarak adlandırıldığına inanılmaktadır. Modern bina ilk önce Bosna temsilcisi (Sancak) ikametgahı olarak hizmet etti ve 1737 yılında Avusturyalılar ve Boşnaklar arasındaki büyük çaplı savaşta büyük rol oynadı.
WP_001360Samostan MARIJA Zvijezda Manastırı, önemli bir dini anıt. Bugün, 1944’te II. Dünya Savaşı sırasında manastırdan ayrıldığından beri, dinden kimse bulamıyor. Bugün Trappist rahipleri öğrenebilir, Klasztor Marii Gwiazdy kilisesini, mezarlığı ve bazı konut binalarını görebilir ve ziyaret edebilirsiniz , Hepsi burda. Manastırın salonlarından bazıları şu anda bira fabrikası olarak kullanılıyor. Ayrıca burada, eski güzel günlerde olduğu gibi, peynir, likör ve tentür üretiyorlar ve bunlar ayrı bir bölümde satın alınabiliyor.
Modern görünümlü Saint Bonaventure Katolik Katedrali hemen kendine dikkat çekiyor. Orijinal kilise binası 1969’da meydana gelen depremden çok zarar gördü. Zaten 1973’te yeniden fütüristik bir görünüme sahip olmasının nedeni bu. İlginç bir fikir, beş çan ve 42 metre yüksekliğinde olan çan kulesidir. Katedralin içinde ilginç bir vitray pencere ve bir mozaik bulacaksınız. Katedral, Papa II. Paul Paul II’nin dünyayı taşıyan İsa heykeli sunması nedeniyle dikkat çekicidir. Heykel şimdi binanın önüne yerleştirilmiş, turistler için bir nevi ışık kulesi işlevi görmüş ve böylece yer işaretini kaçırmamışlar.
Kastel, Banja LukaGradski stadyumu Banja Luka aslen 1937’de inşa edildi, ancak bina II. Dünya Savaşı sırasında hasar gördüğünden 2012’de yeni bir hayat kazandı. Burada ilginç eşleşmeler yaşanmasının yanı sıra, konsere tanık olabilirsiniz, sadece reklam panosunu takip etmeniz gerekir. Mimari açıdan ilginç bir diğer bina belki de Banski Dvor’un kültür merkezidir. Kompleks 1932 yılında inşa edildi ve valinin genel merkeziydi. Bugün burada konserler, sergiler ve performanslar düzenleniyor. Basitçe söylemek gerekirse, kültürel yaşam burada akar.
Etno Muzej Ljubacke Doline’yi ziyaret ettiğinizden emin olun - tüm bunlar yerel kültüre sevgi duymak ve daha iyi tanımak için gereklidir. Bu otantik köy, sonsuza dek onu ziyaret eden herkesin anısına kalır. Burada harika bir antika koleksiyonu bulabilirsiniz. Sırp Cumhuriyeti Müzesi, en eski zamanlardan beri Sırbistan’ın tarihini anlatıyor. Ancak asıl odak, İkinci Dünya Savaşı’nın tarihi ve Yugoslavya’daki çatışma üzerinedir. Sokakta, tanklar, tüfekler, howitzers gibi askeri teçhizat örnekleri bulabileceğiniz bir açık hava müzesi var. 

#

Bunları Okudunuz mu?