, ,
 

Banja Luka’nın Renkleri - Gelenekler, Festivaller, Düşünce Anlayışı ve Yaşam Tarzı

28.10.2019

Banja Luka’nın Renkleri - Gelenekler, Festivaller, Düşünce Anlayışı ve Yaşam Tarzı

Banja Luka’nın Renkleri - Gelenekler, Festivaller, Düşünce Anlayışı ve Yaşam Tarzı

WP_001361  Etnik çeşitlilik Banja Luka’nın başlıca ulusal özelliklerinden biridir. Farklı dinler uygulayan ve farklı ulusal gelenekleri takip eden birçok etnik grup var. Bu, yerel halkın normlar ve yönetmeliklerle ilgili benzer kurallara ve inançlara sahip olduğunu ve tüm turistlerin onları kırmaması gerektiğini söyledi. Yöre halkı yemek yeme sürecini önemser, bu yüzden hareket halindeyken veya ayakta dururken kaba yem sayılır. Daha yeni yemeye başlayan insanlarla sohbet etmeye başlamak önerilmez. Yeme ve konuşmak da yaygın değildir.
Birçok yerli halk geleneği turistler için biraz tuhaf görünebilir. Örneğin, sadece sağ elleriyle para ya da yiyecek verirler ve alırlar. İnsanlarla konuşurken ya da selamlarken, gözlere bakmayın - sadık bir bakış, yerel insanları şaşırtabilir. Aynı zamanda, Banja Luka yerlileri Avrupalıların birçok geleneğini ve kurallarını kabul ettiler. Günümüzde, şehir tüm ülkede en modern ve aktif olarak gelişen biridir. Erkekler genellikle birbirlerini bir el sıkışma ile karşılarlar ve kadınlar, sterner cinsi ile aynı haklara sahiptirler.
Giysiler söz konusu olduğunda Banja Luka’da katı sınırlamalar yoktur. Resmi kıyafetler şehirde yaygın olarak popüler hale gelmiştir. Sadece bazı kadınlar zarif kostümlerine başörtüsü ekler. Turistlerin kendilerini sınırlamaları ve kıyafetlerini dikkatli bir şekilde planlaması gerekmez. Hatırlanması gereken tek şey, açığa çıkan kıyafetlerin prestijli restoranlar ve barlar için daha uygun olmasıdır. Gündüzleri bu şekilde giyinmiş turistler, bazı kültürel mekanlara ve dini yerlere girmelerine izin verilmeyebilir. 
Sigara içen insanların bolluğu, yerlilerin göze çarpan özelliklerinden bir diğeridir. Devlet daireleri, müzeler ve tiyatrolar sadece istisnalar olmak üzere hemen hemen her yerde sigara içilmesine izin verilir. Her lokantada, alışveriş merkezlerine ve hatta toplu taşıma araçlarına yakın yerlerde sigara içen insanları görmek genellikle mümkün. Aynı zamanda, fotoğraf çekmeyi veya video kaydetmeyi yasaklayan birçok işaret var. Yerel halkın fotoğrafını çekmeden önce izin istemek önemlidir. Bazı kültürel objelerin ve simge yapıların fotoğraflarını çekmek için yetki almak da gerekebilir.
Banja Luka modern ve hareketli bir şehirdir ve bu yüzden orada her zaman bir şeyler oluyor. Ancak, çeşitli etkinlikler ve festivallerden hoşlanan turistler, yaz aylarında Banja Luka’yı ziyaret etmeyi tercih edebilirler. Şehir, farklı tarzlardaki çeşitli müzik festivallerine ev sahipliği yapıyor - rock, elektronik müzik, reggae, geleneksel Balkan müziği ve daha fazlası. Özel bir atmosfer yaratan antik kalenin yakınında birçok etkinlik gerçekleşir. Bu günlerde, şehrin büyük bir kısmının, eğlence ve eğlencenin asla durmadığı, hareketli bir ortaçağ kasabasına dönüştüğünü hissediyor. Haziran ayında Banja Luka, hip-hop, funk ve reggae grupları toplayan Neofest Uluslararası Barış Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Ekim, caz müziği meraklıları için caz müziği meraklıları için en iyi 
Film hayranları da katılmak için uygun bir olaya sahiptir. Banja Luka Uluslararası Film Festivali, Sırp Cumhuriyeti’nin en büyük film organizasyonudur. Genellikle Nisan ayında gerçekleşir. Bölgede sadece bir tane daha büyük sinema festivali var - Saraybosna’daki Uluslararası Film Festivali. Mayıs ayında, kent Haziran ayında Uluslararası Animasyon Film Festivali ve Kratkofil Uluslararası Kısa Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu festivaller genellikle ünlü aktörler, yönetmenler, yapımcılar ve diğer film yapımcıları, çalıştaylar, İngilizce dersler, imza oturumları ve daha pek çok şey ile basın toplantıları içeren çeşitli bir program sunuyor.

#

Bunları Okudunuz mu?