, ,
 

Bosna-Hersek’in Doğası - Aktif Dinlenme için Milli Parklar ve Sit Alanları

28.10.2019

Bosna-Hersek’in Doğası - Aktif Dinlenme için Milli Parklar ve Sit Alanları

Bosna-Hersek’in Doğası - Aktif Dinlenme için Milli Parklar ve Sit Alanları

Tour daffaires de Sarajevo  Bosnalılar vahşi hayatı koruma konusunda çok ciddiydiler, dolayısıyla Bosna-Hersek’te çok sayıda park ve korunan alan var. Bijambare Tabiat Parkı 2003 yılında korunan bir alan olarak tanınmıştır. Bijambare’de birçok yürüyüş yolu, ahşap çocuk oyun alanı, bisiklet ve yaya orman yolları vardır. Ve parkın girişinden küçük bir trene binebilirsiniz. Ayrıca, büyüleyici doğanın yanı sıra Taş Devri araçlarının ve silahlarının bulunduğu sekiz mağara bulunmaktadır. Bugün bu değerli eserler Saraybosna’daki Ulusal Bosna-Hersek Müzesi’nde tutuluyor. Yarım kilometre uzunluğa ulaşan sekiz mağaradan sadece biri şu anda açıktır. İçinde turistlerin rahatça yürüyebileceği dört küçük mağara var. Dördüncü ’bölüm’, özellikle ’Oda Salonu’ lakaplı olduğu olağanüstü akustik özellikleri için ilginçtir. 7 yaşından küçük çocuklar için giriş ücretsizdir, kalanlar 2 KM ödeyecektir.
Bihac’deki Una Ulusal Parkı, kaskatlı tüf yataklarıyla ünlüdür. Bunların en ünlüsü Martin Brod, Strbachki Bok ve Troslap’tır. Una yakınındaki en genç tüf oluşumlarının yaşının yaklaşık 3000 yıl olduğu bulundu. Bu fenomen, gözenekli bir kaya tüfünün uzun süreli çökelme süreçlerinin sonucudur. Una nehri üzerindeki en büyük ve en güzel şelale, 24 metre uzunluğunda üç tünelden oluşmaktadır. Bu alan çeşitli bitki ve hayvan türleri tarafından iskan edilmektedir. Unu, kuleler ve kaleler biçiminde antik kültürel anıtlarla dekore edilmiştir. Park, Üst Una’nın eşsiz ekosistemlerini korumak ve ekoturizmi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
Tuzla’daki geniş Slana Banja Parkı, şehir merkezine çok yakındır. Rahat tezgahlardan birinde otururken, yürüyüş yapmak, göllere ve bahçelere hayran olmak iyidir. Burada parkın en yüksek noktasından açıkça görülebilen şehrin güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Parkın sokak bakımlı, bir oyun alanı, tenis kortu ve savaş anıtı da var. 
Mostar’daki yapay Jablanica Gölü, kristal berraklığındaki suları, dağ sıralarının nefes kesen manzarası ve tarihi bir anıtla ünlüdür - İkinci Dünya Savaşı sırasında gerillalar tarafından havaya uçurulmuş bir köprü. Köprünün yanında, Savaş Müzesi, doğu tarafında, bir restorana dönüştürülmüş bir Alman sığınağı var. Rezervuar yarım yüzyıllık bir tarihe sahiptir. Tüm göl boyunca sayısız misafirhane, otel ve kamp alanı bulunmaktadır. Göl alabalık, levrek ve sazanla doludur.
Bosna Hersek’in güneydoğusundaki Zaplina’da, Neretva Nehri’nin sol kıyısında, muhteşem Hutovo Blato Tabiatı Koruma Alanı bulunmaktadır. Bakir doğaya hayran kalmak için iyi bir yer. 50 Euro için bir kano veya kayıkla gezebilir ve hatta birçok vahşi hayvan görebilirsiniz. 1995 yılında kurulan park, 11apljina belediyesinde, 7411 hektarlık bir alana yayılmıştır.
Bosna-Hersek’in kuzeybatısındaki muhteşem Kozara Milli Parkı geyik, tilki, yaban domuzu, tavşan, yabani tavşanlar, sincaplar, vahşi kediler ve porsuklar, vizon, sansar ve gelinciklere ev sahipliği yapmaktadır. Parkta yaşayan kuşlar arasında sülün, ördek, şahin, serçe, baykuş, güvercin, serçe, magpies, ağaçkakan ve bülbül bulunur. 1967’de ulusal ilan edilen park, yoğun ormanlar, temiz hava, rengarenk çiçekler, çam iğneleri kokusu ve kudretli dağlarla büyülüyor. Kozara Dağı büyük doğal, kültürel ve tarihi değerlere sahiptir. Kış aylarında, turistler kayak ve dağcılık, yaz - yürüyüş ve bisiklete biner. Nehirler ile çevrili olan parkta ayrıca kendi topraklarında nehirler ve kaplıcalar bulunmaktadır.
Büyük Şehir Parkı Mladen Stojanovic, Banja Luka’nın ortasında yeşil bir vahadır. Park vatandaşlar ve gezginler arasında çok popüler olmasına rağmen, burada her zaman ücretsiz bir bank bulabilirsiniz. Çocuklar kaydırak ve trambolinli oyun alanlarını beğenecek, en küçük ziyaretçiler için bisiklet römorkları kiralanabilir. Uygun yürüyüş ve koşu yolları, bir tenis kortu, bir restoran ve birkaç kafe, 1 metre yüksekliğindeki figürlerle büyük bir satranç tahtası - bunların hepsi bu parka sonsuz sayıda insanı çekiyor. Eylül ayında, parkta bir tenis turnuvası düzenlenmektedir.

#

Bunları Okudunuz mu?