, ,
 

Bosna-Hersek’in Milli Gelenekleri

28.10.2019

Bosna-Hersek’in Milli Gelenekleri

Bosna-Hersek’in Milli Gelenekleri. Alışkanlıklar, Düşünce Yapısı ve Yaşam Tarzı

Sarajevo Idyll  Bosnalılar dost canlısı ve misafirperver insanlardır. Toplu taşıma araçlarındaki konuşmaları kolayca başlatırlar, şaşkın turistlere yardım ederler. Bosnalıların dostlukları ve aile bağları çok güçlü. Komşularıyla her zaman tanıdık ve arkadaş canlısıdırlar, yaşlılara çok saygılı davranırlar. Yıl boyunca, halk arasında buluşmak için popüler yerler ’kafanas’ (geleneksel kafeler) ve ’kafiches’ (modern kafe-bar). Bir fincan kahve - bir kafede ya da evde - Bosnalılar arkadaşlarıyla saatlerini geçirip dedikodu yapabilir ve en son haberleri tartışabilirler. Boşnaklar genellikle oldukça rahat bir zaman duygusuna sahipler. Olaylar genellikle geciktirilir, geç gelenler ise iş toplantılarında bile tamamen normaldir. Akrabalar ve yakın arkadaşlar birbirlerinin evlerini önceden haber vermeksizin ziyaret edebilir ve saatlerce konaklayabilirler.
Bosna kültüründe misafirperverliğe ve şerefe büyük önem verilmektedir. Yeni arkadaşların evine davet edilen bir konuk geleneksel olarak küçük bir sembolik hediye getirmelidir - bir kutu çikolata, bir buket çiçek (sadece tek sayı!), Bir şişe şarap. Evine girmeden önce ayakkabılarını çıkarmalısın. Takı, kitap, kupa ya da bir Bosna’ya ait olan başka şeyleri övmek istemeniz durumunda, ne zaman duracağınızı bilmek önemlidir - sahibi, bu kadar sevdiysen size bu şeyi vermek zorunda hissedebilir. Tabii ki, birilerinin evini ziyaret etmek için kahve bir zorunluluktur. Gümrüğe göre, üç kez dökülür ve her bir porsiyonun adı bile vardır: ’Karşılama kahvesi’, ’Kahvenin kahvesi’ ve üçüncü bölüm ’Elveda kahvesi’, kibarca veda etme vakti geldi. Bir misafir evi terk ettiğinde, sahibi kapıyı kapatmadan önce bir süre bekler. Konuğun hemen arkasından çarpılan kapı, ziyaretinin istenmeyen veya nahoş olduğunu gösteriyor.
Boşnaklar açık ve açık sözlüdür, görüşlerini ve duygularını açıkça ifade eder. Enformel durumlarda, genellikle kimseye hakaret etme niyetinde olmayan güçlü sözler kullanırlar. Bosnalılar arasındaki kişisel mekan fikri, batılı olandan farklıdır - ’çok yakın’ nadirdir, fakat ’çok uzak’, özellikle de konuşma sırasında rahatsız edici olabilir. Aynı şey doğrudan göz temasıyla ilgili söylenebilir - bir konuşma sırasında neredeyse sabit olmalıdır. Buradaki insanlar kendileri, akrabaları ve politikacılarıyla dalga geçmeyi severler. Hevesli Bosnalılar sesl
Bosnalı kadınlar uzun zamandır birçok alanda çalışmayı başarabilmişler, fakat ev hayatı genellikle ataerkil ve açıkça rollere bölünmüş durumda. Çalışan bir kadın bile temizlik ve yemek pişirir, kocası ise bahçede çalışır ya da işten sonra bir kanepede uzanır. Daha genç ailelerde, erkekler ve kadınlar birlikte ev işi yaparlar. Bununla birlikte, geleneksel cinsiyet rolleri hala güçlü. Bosnalı kadınlar genellikle spor yapmak istiyorlarsa kınanıyorlar. Son zamanlarda, toplum fitness merkezlerinde kadın eğitimini kabul etmedi - sonuçta kadınların sportif değil, kadınsı olması bekleniyor.
Genel olarak, Bosna-Hersek’te bazı önyargılar ve batıl inançlar oldukça güçlüydü: örneğin, Bosnalılar asla eşiğin üzerinden geçemezler - bu şanssızlıktır. Bir odadaki iki açık pencere hastayı rüzgârla getirebilir. İyi haberler getiren kişi lezzetli bir şeyle tedavi edilmelidir. Yöre halkı da büyülere inanır, bazıları da tılsımdan koruyan tılsımlar giyer, kıskançlık ve kötü şanstır.
Son yıllarda, Müslüman ve Hıristiyan mezheplerinin dini yasaklarına rağmen, giderek daha fazla Boşnak - daha çok vatandaş - daha sonra evlenmeye başlıyor. İnsanlar genellikle evlenmeden önce seks yaparlar ve küçük kasabalarda ve köylerde kınanmasına rağmen, doğum kontrolünü aktif olarak kullanırlar. Bir kariyere odaklanan bazı Bosnalılar, özellikle kadınlara geldiğinde, yaşlı nesillere yönelik yanlış anlamaları karşılayan evliliği ve çocukları reddeder. Kentlerde dinler arası ve etnik gruplar arası evlilikler yaygınlaşmıştır.

#

Bunları Okudunuz mu?