, ,
 

Budapeşte Gezilecek Yerler

26.10.2019

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler. Tam Seyahat Rehberi

  Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’ye genellikle ’Tuna incisi’ adı verilir. Tuna şehri dolaşır ve onu iki kısma böler. Buda ve Pest’i birbirine bağlayan köprü, yalnızca 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu gerçek Budapeşte’ye modern bir isim vermiştir. Günümüzde, çok sayıdaki tarihi binalar, güzel meydanlar, rahat parklar ve ilginç müzeler bulunan muhteşem bir şehir. Ancak, şehir özellikle hamamlarıyla ünlü.
Balıkçı Kalesi. Balıkçı Başkası, Budapeşte’nin en ünlü turistik mekanlarından biridir. Sözde, buranın yakınında bulunan balık pazarından adı var. Günümüzde bu ilgi odağı başka bir işleve sahiptir - romantik bir yere dönüştürülmüştür. Gizli girintileri ve taş tezgahları, çiftlerin en gözde yerlerinden biri haline geldi. Tüm muhteşem kuleleri ve muhteşem merdivenleri ile burcun kendisi bir düğün pastasına benzemektedir. Kuleleri, Tuna, Margaret Adası ve kentin eski kesiminin çarpıcı panoramik manzarasına sahiptir.
Andrassy Caddesi. Kentin merkezinde bulunan bu muhteşem cadde 1870 yılında kurulmuştur. Dünyaca ünlü Avenue des Champs-Élysées’e benzeyen cadde, Erzsebet Meydanı ile Kahramanlar Meydanı arasında yer almaktadır. Her yıl bu güzel yerde ünlü Budapeşte Geçit Sahili’ne ev sahipliği yapmaktadır. Andrassy Bulvarı’nın altında yeryüzünde, 1896’da yüzyılın değişiklerine şerefle inşa edilen yeraltı Millennium hattı var. 2002 yılında Andrassy Caddesi ve bu yeraltı hattı UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi. 
Castle Hill. Üstündeki muhteşem kalesiyle Castle Hill, Budapeşte’nin Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmesinin etkenlerinden biridir. Castle Hill, çok sayıda antik eser, farklı müzeler ve dar sokaklara ev sahipliği yapan Castle District’in bulunduğu yerdir. Bu Budapeşte’nin başlıca turistik yerlerinden biridir. Ziyaretçiler, 18. yüzyılda yapılan füniküler yardımıyla tepenin tepesine kolayca ulaşacaklar. Bu yer, Tuna ve Budapeşte’nin muhteşem panoramik manzarasına sahiptir. Tepenin tüm manzaralarını görmek en az bir gün sürer.
Nagy Vasarcsarnok. Nagy Vasarcsarnok, Budapeşte’nin en büyük çadır piyasasıdır. Piyasanın ana ürünü gıda. Burada ziyaretçiler balık, et, meyve, peynir vb. Ayrıca bazı şarküteriler var - kaz ciğeri, her çeşit biber ve ebadı, havyar ... Pazar Paris’teki ünlü kuleyin mimarı Gustave Eiffel tarafından öngörülüyor. Piyasanın yakınında birçok outlet ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Çeşitli hediyelik eşyalar ve hediyeler satın almak için harika bir yer.
  Matthias Kilisesi. Matthias Kilisesi Budapeşte’nin sembollerinden biridir. Kilise, orada iki kez evlendiği King Matthias adını taşıyor. Bu kilisenin uzun ve heyecan verici bir hikayesi var. Örneğin, birçok kralın taç giyme töreninin yapıldığı yerdi. Bu binanın kendisi, Avrupa eklektizimine iyi bir örnektir - ahenkli bir şekilde farklı mimari üslupları birleştirir. Kilise kulesi ve renkli çatı, Tuna Nehri’nin diğer kıyısından bile görülebilir. Matthias Kilisesi, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar pek çok kez restore edilmiştir.
the national theatreHamamlar. Her şeyden önce, Budapeşte hamamlarıyla ünlüdür. Gellert Hamamı mutlaka en ünlü ve çekici onlardan. Hamamın içinde, 118 yaydan akan 70 milyondan fazla litre su vardır. Ziyaretçiler çok sayıda yüzme havuzu (hem açık hem kapalı) ve saunalar bulacaklar. Hamamda ayrıca masaj, pedikür ve manikür elde edebilirsiniz. Hamamın zemini güzel mozaiklerle süslenmiştir. Bazı insanlar, bu hamamın içindeki suyun birçok hastalığı tedavi edebileceğini söylüyor. Yanınızda yüzme kostümü almayı unutursanız, orada her zaman kiralayabilirsiniz.
Aziz Istvan Bazilikası. St Istvan Bazilikası, Budapeşte’deki en büyük kilisedir. Kilise Macaristan’ın 1. Kralı Istvan’a onuruna inşa edilmiştir. İnşaat işleri 1851 yılında başlamış ve 50 yıl sürmüştür. 1868 yılında kilisenin ana küpü yıkıldı ve eserler baştan başlamalıydı. 1905 yılında kilise sonunda sonuçlandı ve sonuç çok büyüktü. Bina sadece içinde değil, aynı zamanda muhteşem muhteşem oldu. O zamanların ünlü heykeltıraşları ve sanatçıları kilisenin dekorasyonunda yer aldı. Bazilika, Parlamento Binası’nın önünde bulunur ve Andrassy Bulvarının muhteşem manzarasını sunar.
Budapest by NightMargaret Adası. Margaret Adası, şehrin gürültüsünden uzak doğanın mahremiyetinin tadını çıkarmak isteyen turistler için ideal bir yer. Adada olduğunuzda, Margaret Adası’nın şehrin merkezinde olduğunu inanmak imkansızdır. Burası, yüzme, yüzme, piknik yapma ya da yürümek çevrenin güzelliğini tadabileceğiniz bir yer. Buranın tarihi, Orta Çağ’da bir manastır yapıldığı zaman başladı. O zamandan bu yana çok zaman geçti ve ada park haline getirildi. Adanın iki yanında köprüler var - Kuzeyde Arpad, güneyde Margaret. Bu köprüler Margaret Adası’nı şehre bağlar.
Parlamento Binası. Budapeşte’deki Parlamento Binası Macaristan’ın en önemli yapılarından biridir. Toplam alanı 17.745 m2’dir. Binanın tasarımı, en iyi mimari proje yarışmasıyla seçildi. Yarışma Imre Shteindl tarafından kazanıldı. Parlemento Binası, 1884 - 1902 yıllarında inşa edilmiştir. Mimarın esin kaynağı Londra’da bulunan Parlamento Evleri’dir. Hafta sonlarında orada 45 dakikalık geziler düzenlenir ve herkes onlara katılmaya hazırdır. 

#

Bunları Okudunuz mu?