, ,
 

Gurmeler için Banja Luka mutfağı. Akşam yemeği için mekanlar - en iyi restoranlar

28.10.2019

Gurmeler için Banja Luka mutfağı. Akşam yemeği için mekanlar - en iyi restoranlar

Gurmeler için Banja Luka mutfağı. Akşam yemeği için mekanlar - en iyi restoranlar

Kastel, Banja Luka  Birçoğu, ulusal mutfağı Güney Slav, Türk, Akdeniz ve Alman mutfak geleneklerinin orijinal bir bileşimi olarak nitelendiriyor. Tüm ulusal mutfak restoranlarının menülerinde, ziyaretçiler çeşitli şekillerde pişirilen çok sayıda et ve sebze yemeği bulacaklar. Hamur işleri, peynir ve diğer süt ürünleri de en popüler ulusal yiyecekler listesinde bulunur - bu ürünlerin bolluğu Slav ülkeleri için tipiktir. Kuzu en tipik ettir, ancak sığır eti ve domuz eti de çok popülerdir. Açık ateşte pişirilen etler özellikle popülerdir. Kural olarak, yerel şefler yemekleri daha da lezzetli hale getirmek için yeşillikler, sebze salataları ve çeşitli baharatlar ekliyor.
Et lezzetleri söz konusu olduğunda, sebze ve pirinç, ızgara et ve pljeskavica ile kıyılmış etli pirzola - sebze ve pirinç ile servis edilen kıyılmış et pirzolaları, genellikle bitkisel garnitür ile servis edilir. Sebze salataları, yahni ve çorba seçimi, inanılmaz bir şey değil. Ayrıca, her yemek mekanı genellikle birkaç imza salata sunar. Banja Luka’da yemek sadece tadı harika değil, aynı zamanda çekici görünüyor. Çok basit yemekler ve sofistike olanlar var.
Yukarıda belirtildiği gibi, yerel şefler hamur işlerine çok önem veriyorlar. Kokulu peynirli turta, ıspanaklı kekler ve diğer tatlı dolgular her gün yerliler masalarında mevcuttur. Bazı turtalar, ekmek yerine et ve çorbalarla bile servis edilebilir. Banja Luka restoranları genellikle, çok lezzetli olan basit balık yemekleri sunar. Ekmeğin içinde pişirilen nehir alabalığı, çeşitli balık gulaşları ve turtaların yanı sıra deniz ürünleriyle yapılan salatalar, Akdeniz yemek mekanlarına benzer yerel restoranların menülerini oluşturur. 
Tatlı diş turistleri kesinlikle ulusal tatlıları sevecektir. Bal helvası, lokum ve baklavanın tadı harika değil. Kafeler ve aşçılar fındık ve diğer dolgular ile çeşitli çerezler sunmaktadır. Kural olarak, gezginler çeşitli dolgular ile süzme peynir ve krep ile gibanica pasta seviyorum. Turistler ayrıca strucla - peynirli kuru erik ve fındık gibi. Banja Luka’da kahve her zaman en sevilen içecek. Çeşitli bitkisel çaylar ve meyve suları da çok popülerdir. Bira en sık aranan alkollü içecek.
Banja Luka’da bir tatil, Bosna mutfağında kendini şımartmak için harika bir fırsat. Birçok gulaş tipi tabak ve çorba ile doyurucu, etli yiyecekler turistleri kayıtsız bırakamaz. Yerel restoranlar çoğunlukla ulusal mutfaklarda uzmanlaşır, bu yüzden egzotik teklifler piyasada oldukça nadirdir. Hemen hemen hiç vejetaryen restoran bulunmamaktadır, ancak ziyaretçiler garsona vejetaryen dostu yiyecekler servis etmelerini isteyebilir. Çoğu restoran ucuzdur, bütçeniz ne olursa olsun çok keyifli bir deneyim garanti edilir.
Café Cult ve üniversite kampüsünden çok uzak olmayan turistler popüler bir ızgara kafesi olan Simke rostiljnica’yı bulacaklar. Her etobur için gerçek bir cennet. Pileci bataklı sandviçler tavuk ve cevizli kuzu sosisleri kafenin imzasıdır. Hızlı yemek ve şehrin gözlemine devam etmek için harika bir yer. Öğle yemeği için Vrbas’tan daha iyi bir restoran bulmak zor. Mekan, gözüktüğü nehrin adını almıştır. Böylece ziyaretçiler hem yemeklerin hem de pitoresk pastoral manzaranın tadını çıkarabilirler. Sudan gelen ferahlatıcı bir esinti, sıcak bir öğlenin tam olarak ihtiyaç duyduğu şey.
WP_001361Kod Muje, ızgara et konusunda uzmanlaşmış bir restoran. Yıllarca bir aile tarafından işletilen eski bir klasik eatery gibi görünüyor. Restoran, güzel bir terasta iç ve dış mekanda masalara sahiptir. Mala Stanica, turistlerin dikkatini çeken bir restoran daha. Banja Luka’yı 19. yüzyılda başkentle bağlayan eski “Mala stanica” tren istasyonunun bulunduğu alanda hizmet vermektedir. Restoran bu mekanın mirasını koruyor, bu yüzden antika bells, saatler ve rayların detayları gibi dekor unsurları var. Menü, en popüler ulusal ve İtalyan mutfağı yemeklerinin yanı sıra nouveau mutfağı deneylerinin birleşimidir. Hükümet bölgesinden uzak olmayan elverişli bir konumda restorana ulaşmak ve orada öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarmak kolaydır.
  Kent, dünyanın farklı mutfaklarını sunan restoranlarda zengin. Mala Stanica, ulusal mutfakta uzmanlaşmış en iyi restoranlardan biri olarak kabul edilir. Bu küçük restoran, en iyi et ve somon ile süper çekici ve lezzetli yemekler sunmaktadır. Ayrıca inanılmaz sosis ve peynir tabakları sunuyor. Klasik et ve patates yemekleri bile Mala Stanica’daki gerçek gastronomik başyapıtlara benziyor. Tatlı seçimi, en zor olan konukları bile hayal kırıklığına uğratmayacaktır.
Vrbas’ta, gezginler Doğu Avrupa mutfağının en popüler yemeklerini bulacaktır. Bu restoranın çoğunluğu ızgarada pişirilen çeşitli et yemekleri sunmaktadır. Açık ateşte pişirilen sulu kebap ve sebzelerin tüm hayranları gerçekten Vrbas ziyaretlerini beğenecekler. Restoranın imzalı yemekleri arasında, bobinlerde pişirilen lezzetli balıklar var. Düzenli müşteriler, tüm bölümlerin çok büyük olduğunu ve pek çok misafirin iki kişilik bir tabak sipariş etmeyi tercih ettiğini belirtiyor.
Picerija Kod Brke kesinlikle ulusal mutfakta uzmanlaşmış en iyi restoranlardan biridir. Düzinelerce pizza çeşitleri, geleneksel İtalyan tatlıları ve salatalar sunmaktadır. İtalya’nın farklı illerinden muhteşem şaraplar herhangi bir yemeği daha da lezzetli hale getirecek. Restoranın masalarının bir kısmı açık bir terasa kurulmaktadır, bu nedenle ziyaretçiler açık havada yemeklerini her zaman yiyebilirler.
Otantik turtaları denemek isteyen gezginler, Pite pod sacem’den daha iyi bir yer bulamazlar. Pek çok turist bu kafe hakkında çok az şey biliyor. Pite pod sacem, özel ulusal tariflere uygun olarak turta ve diğer birçok yemeği pişiriyor. Yerel şefler tarafından kullanılan pişirme yöntemleri hazırlıksız gezginler için biraz garip görünebilir. Örneğin, turtalar ve et yemekleri çoğunlukla sıcak kömürlerin üstünde özel bir fırında pişirilir.
Marcello, klasik Akdeniz ve Avrupa yemeklerini pişirmede uzmanlaşmış popüler bir restorandır. Ziyaretçiler genellikle sebze ve et yemlerini, çeşitli deniz mahsulleri türlerini, tatlı ve tatlı olmayan hamur işlerini övüyorlar. Restoran, rahatlatıcı bir rahat atmosfere ve uygun fiyatlara sahiptir. Yerliler düzenli müşterilerinin çoğunu oluşturur. Şehirdeki diğer birçok restorandaki gibi, bu restoran büyük porsiyonlarda yiyecekler sunmaktadır. Marcello, aileler ve büyük konuk grupları için mükemmel bir seçimdir. 

#

Bunları Okudunuz mu?