, ,
 

Gurmeler için Bosna Hersek Mutfağı

28.10.2019

Gurmeler için Bosna Hersek Mutfağı

Gurmeler için Bosna Hersek Mutfağı. Otantik tarifler, lezzetler ve spesiyaller

  Bosna-Hersek, kültürel çeşitlilik ülkesidir. Bu, Türk, Akdeniz, Hırvat, Yunan ve Rus mutfaklarının etkisini birleştiren ulusal mutfağa yansıtılamaz. Bosna-Hersek’te öğle yemeği, kahvaltıdan daha önemli kabul edilir. Geleneksel olarak, yerli halk 2:00 PM öğle yemeği var ve akşam 8:00 de yemek. Bosnalıların yemek alışkanlıklarının ülkelerinin tarihi kadar karmaşık olduğu söylenmelidir. Ulusal yemeklerin hazırlanmasında önemli bir rol, yerel olarak üretilen sebzeler tarafından oynanmakta ve ülke genelinde büyüyen eriklerden özel ’Slivovitz’ konyağı yapılmaktadır.
Yerel sakinler, peynirle dolu lezzetli mini-roll’lar satan kokulu unlu mamullerin alışkanlıklarıdır. Peynir ve kahve, Bosna mutfağının sunduğu en lezzetli ürünlerden bazıları. Bosnalılar genellikle reçelli tatlı, kek ve çörek yiyorlar. Bir yemek masasında, kolay pişirilebilen patates köftesi (yerel olarak ’Patates Pide’ olarak bilinen) ev ve coziness kokusu, Osmanlı İmparatorluğu günlerinden beri değişmeyen kalın bir tavuk-sebze çorbası olan geleneksel ’Begova Čorba’ nın yanında yer alır. Şaşırtıcı ’Tufahije’ tatlısı - şeker suyun içinde pişirilmiş cevizlerle doldurulmuş elma - bize bu militan dönemi hatırlatıyor. Ancak, tatlılar, ev yapımı hamur işleri ve zengin çorbalardan ayrı olarak, Bosnalılar da böğürtlen, yani böbrekleri ve karaciğeri yerler. Her yerde bulunan Balkan kebaplarından sözedemiyoruz. Genel olarak, Bosna diyetleri ete dayanır. Yerliler, ızgarada pişirilen ve bir ’ekmek cebi’ nde servis edilen ufak tereyağlı kıyma rulolarını çok severler. Özellikle füme etleri severler - örneğin kaburgalar. Ancak, birçok Bosnalı’nın domuz eti yemeyen Müslümanlar olduğu akılda tutulmalıdır.
Bosna-Hersek’teki tüm büyük şehirler birinci sınıf hizmet veren restoranlarla övünebilir. Ancak, her bütçeye uygun ve hem başkentte hem de sınırlarının ötesinde tadı olan kafe ve restoranlar bulmak kolaydır - örneğin güneşli Mostar’daki pizzacılar ve Neum sahilinde ızgara evleri. Bu nedenle Saraybosna’da, ismi ’The House of Spite’ olarak tercüme edilebilen geleneksel ’Inat kuća’ restoranını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu nehir kıyısında bir inatçı Bosnalı duran eski bir ev. Evini, erkeğin toprak mülkiyetine sahip olan Avusturyalı-Macarlardan savundu. Sonuç olarak, yeni hükümet kasabaya altın sikkeler bir çanta vermek zorundaydı, aynı zamanda gururlu inatçıların evini tuğla tuğla ile diğer bankaya taşıyordu. Yakında, muhteşem bina Bosnalı azim ve sıkılığın özeti haline geldi. Popüler ’Osmanlı Kebap Evi’, baharatlı Türk yeme
Bosna ve Hersek’teki masadaki davranış kuralları gayet standarttır: Kötü bir şekilde dolu bir ağızla konuşmak ve dirseklerinizi masaya koymak, ancak ellerinizi masanın altına saklamak da iyi değildir. Yalan ya da bükme pozisyonunda yemek kabul edilemez. Bir kimsenin dini görüşleri hakkında düşünmüyorsanız, hiç kimseye alkol veya domuz eti teklif etmemelisiniz - o, müslüman olmak için çıkabilir. Ancak, bazı Müslümanlar bu tür hediyeleri nezaketen veya elden çıkarmanın bir işareti olarak kabul edebilirler. Bosnalılar, ellerinde kullanmayı tercih ederek, turta yemek için nadiren çatal kullanıyorlar. Arkadaşlar arasında yiyecekleri doğrudan plakalardan paylaşmak gelenekseldir.
Tatilde, Bosnalı masalar her türlü yiyecekle inliyor. Her zaman yemek yiyebileceğinizden çok daha fazla yiyecek var. Yerel görgü kurallarının misafirlerin karnını doyurmayacağından emin olmak için ev sahiplerine ihtiyaç duyduğundan, bir keresinde yemeğe birkaç kez devam etmeyi reddetmek gerekir. Bosnalılar arasında Müslümanlar, Katolikler ve Ortodoks Hıristiyanlar olduğu için, gelenekler aileden aileye farklılık gösterebilir. Bu arada, sadece yemek gibi, burada tatilleri paylaşmak gelenekseldir. En sevilen şenlikli yemeklerden biri, lahana turşusu, kıyma ve pirinç çeşnileri ile hazırlanan Sarma’dır. Bu rulolar düşük ısıda büyük tencerelerde pişirilir. Kırmızı biber, domuz yağı, tütsülenmiş domuz eti ve defne yaprağı mutlaka eklenir. Sarma, genellikle Yılbaşı veya Noel masasındaki ana yemeğe dönüşür, ayrıca düğünler, doğum günleri ve Paskalya için de hazırlanır.

#

Bunları Okudunuz mu?